"dalai" meaning in All languages combined

See dalai on Wiktionary

Noun [Central Dusun]

Head templates: {{head|dtp|noun}} dalai
  1. barley
    Sense id: en-dalai-dtp-noun-16nq0LFc Categories (other): Central Dusun entries with incorrect language header, Pages with 3 entries, Pages with entries, Pages with 3 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 3 entries: 40 22 17 5 17 Disambiguation of Pages with entries: 32 18 21 7 21

Noun [Hungarian]

IPA: [ˈdɒlɒji]
Etymology: dal + -ai (possessive suffix) Etymology templates: {{affix|hu|dal|-ai|nocat=y|pos2=possessive suffix}} dal + -ai (possessive suffix) Head templates: {{head|hu|noun form}} dalai Inflection templates: {{hu-infl-nom|dalai|o|esm_sg=1|n=isg}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], dalai [nominative, plural], - [accusative, singular], dalait [accusative, plural], - [dative, singular], dalainak [dative, plural], - [instrumental, singular], dalaival [instrumental, plural], - [causal-final, singular], dalaiért [causal-final, plural], - [singular, translative], dalaivá [plural, translative], - [singular, terminative], dalaiig [plural, terminative], - [essive-formal, singular], dalaiként [essive-formal, plural], - [essive-modal, singular], dalaiul [essive-modal, plural], - [inessive, singular], dalaiban [inessive, plural], - [singular, superessive], dalain [plural, superessive], - [adessive, singular], dalainál [adessive, plural], - [illative, singular], dalaiba [illative, plural], - [singular, sublative], dalaira [plural, sublative], - [allative, singular], dalaihoz [allative, plural], - [elative, singular], dalaiból [elative, plural], - [delative, singular], dalairól [delative, plural], - [ablative, singular], dalaitól [ablative, plural], - [error-unrecognized-form, singular], dalaié [error-unrecognized-form, plural], dalaiéi [error-unrecognized-form, plural]
  1. third-person singular multiple-possession possessive of dal Related terms: dalai láma
    Sense id: en-dalai-hu-noun-ZPIzwZc8 Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Pages with 3 entries, Pages with entries

Noun [Welsh]

IPA: /ˈdalai̯/ [North-Wales, colloquial, standard], /ˈdalɛ/ [North-Wales, colloquial], /ˈdaːlai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdalai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdaːlɛ/ [South-Wales, colloquial], /ˈdalɛ/ [South-Wales, colloquial] Forms: no-table-tags [table-tags], talai [error-unrecognized-form], dalai [soft], nhalai [error-unrecognized-form], thalai [error-unrecognized-form]
Head templates: {{head|cy|mutated noun}} dalai Inflection templates: {{cy-mut|talai}}
  1. soft mutation of talai (“payee”) Tags: form-of, mutation-soft Form of: talai (extra: payee)
    Sense id: en-dalai-cy-noun-o6OY0uvV Categories (other): Welsh entries with incorrect language header Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 41 17 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Welsh]

IPA: /ˈdalai̯/ [North-Wales, colloquial, standard], /ˈdalɛ/ [North-Wales, colloquial], /ˈdaːlai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdalai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdaːlɛ/ [South-Wales, colloquial], /ˈdalɛ/ [South-Wales, colloquial] Forms: no-table-tags [table-tags], dalai [error-unrecognized-form], ddalai [soft], nalai [error-unrecognized-form], daliai [alternative], dalsai [alternative]
Head templates: {{cy-verb form}} dalai Inflection templates: {{cy-mut}}
  1. third-person singular conditional colloquial of dal and dala (“to catch”) Tags: colloquial, conditional, form-of, singular, third-person Form of: dal and dala (extra: to catch)
    Sense id: en-dalai-cy-verb-M2ABCNCR Categories (other): Welsh entries with incorrect language header Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 41 17 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Welsh]

IPA: /ˈdalai̯/ [North-Wales, colloquial, standard], /ˈdalɛ/ [North-Wales, colloquial], /ˈdaːlai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdalai̯/ [South-Wales, standard], /ˈdaːlɛ/ [South-Wales, colloquial], /ˈdalɛ/ [South-Wales, colloquial] Forms: no-table-tags [table-tags], talai [error-unrecognized-form], dalai [soft], nhalai [error-unrecognized-form], thalai [error-unrecognized-form]
Head templates: {{head|cy|mutated verb}} dalai Inflection templates: {{cy-mut|talai}}
  1. soft mutation of talai (“paid”) Tags: form-of, mutation-soft Form of: talai (extra: paid)
    Sense id: en-dalai-cy-verb-jBhIv6Rb Categories (other): Welsh entries with incorrect language header Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 41 17 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dtp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Central Dusun",
  "lang_code": "dtp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Central Dusun entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 3 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "40 22 17 5 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 3 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 18 21 7 21",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "barley"
      ],
      "id": "en-dalai-dtp-noun-16nq0LFc",
      "links": [
        [
          "barley",
          "barley"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "dal",
        "3": "-ai",
        "nocat": "y",
        "pos2": "possessive suffix"
      },
      "expansion": "dal + -ai (possessive suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "dal + -ai (possessive suffix)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalait",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalainak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaival",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaivá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "dalain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalainál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaihoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalairól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaitól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaié",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "da",
        "lai"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dalai",
        "2": "o",
        "esm_sg": "1",
        "n": "isg"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 3 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular multiple-possession possessive of dal"
      ],
      "id": "en-dalai-hu-noun-ZPIzwZc8",
      "links": [
        [
          "dal",
          "dal#Hungarian"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "dalai láma"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdɒlɒji]"
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ddalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "daliai",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalsai",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dalai",
      "name": "cy-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 17 41",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to catch",
          "word": "dal and dala"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular conditional colloquial of dal and dala (“to catch”)"
      ],
      "id": "en-dalai-cy-verb-M2ABCNCR",
      "links": [
        [
          "dal",
          "dal#Welsh"
        ],
        [
          "dala",
          "dala#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "conditional",
        "form-of",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nhalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "thalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "mutated noun"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "talai"
      },
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 17 41",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "payee",
          "word": "talai"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soft mutation of talai (“payee”)"
      ],
      "id": "en-dalai-cy-noun-o6OY0uvV",
      "links": [
        [
          "talai",
          "talai#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "mutation-soft"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nhalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "thalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "mutated verb"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "talai"
      },
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 17 41",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "paid",
          "word": "talai"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soft mutation of talai (“paid”)"
      ],
      "id": "en-dalai-cy-verb-jBhIv6Rb",
      "links": [
        [
          "talai",
          "talai#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "mutation-soft"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dtp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Central Dusun",
  "lang_code": "dtp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Central Dusun entries with incorrect language header",
        "Central Dusun lemmas",
        "Central Dusun nouns",
        "Pages with 3 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "barley"
      ],
      "links": [
        [
          "barley",
          "barley"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "dal",
        "3": "-ai",
        "nocat": "y",
        "pos2": "possessive suffix"
      },
      "expansion": "dal + -ai (possessive suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "dal + -ai (possessive suffix)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalait",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalainak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaival",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaivá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "dalain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalainál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaihoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalairól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaitól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaié",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dalaiéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "da",
        "lai"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dalai",
        "2": "o",
        "esm_sg": "1",
        "n": "isg"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "dalai láma"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian entries with incorrect language header",
        "Hungarian non-lemma forms",
        "Hungarian noun forms",
        "Hungarian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 3 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular multiple-possession possessive of dal"
      ],
      "links": [
        [
          "dal",
          "dal#Hungarian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdɒlɒji]"
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries",
    "Welsh entries with incorrect language header",
    "Welsh mutated verbs",
    "Welsh non-lemma forms",
    "Welsh verb forms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ddalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "daliai",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "dalsai",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dalai",
      "name": "cy-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "to catch",
          "word": "dal and dala"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular conditional colloquial of dal and dala (“to catch”)"
      ],
      "links": [
        [
          "dal",
          "dal#Welsh"
        ],
        [
          "dala",
          "dala#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "conditional",
        "form-of",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries",
    "Welsh entries with incorrect language header",
    "Welsh mutated nouns",
    "Welsh mutated verbs",
    "Welsh non-lemma forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nhalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "thalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "mutated noun"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "talai"
      },
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Welsh soft-mutation forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "payee",
          "word": "talai"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soft mutation of talai (“payee”)"
      ],
      "links": [
        [
          "talai",
          "talai#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "mutation-soft"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 3 entries",
    "Pages with entries",
    "Welsh entries with incorrect language header",
    "Welsh mutated verbs",
    "Welsh non-lemma forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "dalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "soft"
      ]
    },
    {
      "form": "nhalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "thalai",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "mutated verb"
      },
      "expansion": "dalai",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "talai"
      },
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Welsh soft-mutation forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "paid",
          "word": "talai"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soft mutation of talai (“paid”)"
      ],
      "links": [
        [
          "talai",
          "talai#Welsh"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "mutation-soft"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "North-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalai̯/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdaːlɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈdalɛ/",
      "tags": [
        "South-Wales",
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "word": "dalai"
}

Download raw JSONL data for dalai meaning in All languages combined (9.1kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – singular'",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – plural'",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'nasal' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'aspirate' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "noun",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'nasal' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "noun",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'aspirate' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "noun",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'nasal' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalai/Welsh 'aspirate' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "dalai"
  ],
  "section": "Welsh",
  "subsection": "verb",
  "title": "dalai",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.